VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Heinrich Günther: Vzpomínám rád na lidi i slivovici

ROZHOVOR/ - Heinrich Günther, velitel skupiny THW, který převzal od hejtmana Jiřího Čunka v úterý ve Valašském Meziříčí ocenění, na dva měsíce na Valašsku zavzpomínal pro Valašský deník.

22.6.2017
SDÍLEJ:

V úterý 20. června při příležitosti blížícího se výročí dvaceti let od ničivých povodní přijel do Valašského Meziříčí Heinrich Günther, velitel německé záchranářské organizace Technisches Hilfswerk (THW).Foto: Deník / Lukášová Eva

Jak na období strávené na Valašsku vzpomínáte?

Bylo to tu velmi zajímavé. Museli jsme řešit spoustu úloh, se kterými jsme se ještě nikdy předtím nesetkali. Že jsme tady úspěšně působili, bylo pro nás vlastně i takové potvrzení toho, že náš předchozí trénink byl přínosný. Tím pádem jsme si uměli poradit i v takových situacích, na které jsme nebyli vycvičení.

Prožil jsem tu jedinečné věci, většinu zážitků mám v paměti opravdu hluboko zakořeněnou. Pamatuji si dobře například na ten moment, kdy jsme z použitelných částí poničeného mostu v Jarcové udělali náhradní most v Hutisku-Solanci. Troufám si tvrdit, že ne každá jednotka THW měla možnost řešit podobné problémy ať už doma, nebo v zahraničí. A hlavně rád vzpomínám také na lidi, se kterými jsem tu pracoval.

S českými spolupracovníky zůstáváte přáteli, setkal jste se třeba i s předsudky?

Když jsme sem přijeli, hlavně starší lidé byli vůči nám hodně rezervovaní. Málokdo chtěl s námi mluvit, dělali, že neumějí německy. Když pak zjistili, co jsme s sebou přivezli za techniku a co tady budeme dělat, přišel za námi jeden muž a ptal se, jestli mu můžeme s něčím pomoct. Pomohli jsme mu a najednou jsme byli překvapení, kolik lidí umí německy.

Jaká vzpomínka na vaše působení na Valašsku se vám obzvlášť vryla do paměti?

Mám jednu úsměvnou. Do Jarcové se samozřejmě sjížděla různá média, tisk i televize. Docela důrazně nám vštěpovali, že ten, kdo bude vystupovat za THW, musí mluvit přesně a dokonale, aby co nejlépe reprezentoval. Jenže protože jsem měl mluvit jako první, musel jsem si dát panáka slivovice nejen s prvními hosty, ale i se všemi dalšími, co přišli po nich. Těch panáků jsem vypil tolik, že se mi udělalo nevolno a bylo jasné jak mně, tak i všem ostatním, že za těchto okolností nebudu schopný reprezentovat. Na druhou stranu je pravda, že nebýt slivovice, mnoho situací by se nám těžko zvládalo.

Takže na slivovici nakonec vzpomínáte v dobrém?

Ano. Lidé nám ji často nabízeli za pomoc. Jednu lahev jsem si dovezl domů do Německa. Byla opravdu vynikající, pil jsem ji jen jako medicínu nebo při slavnostních příležitostech. Jenže když mi zůstala v lahvi asi jedna třetina, moji synové se rozhodli, že si udělají večírek, ten zbytek slivovice vzali a vypili.

Zažil jste po povodních v České republice ještě tak náročnou akci?

Ano, bylo to v roce 2002, kdy jsme byli nasazení při vylití Labe. Působili jsme tehdy ve městě Schönebeck, které jsme měli zabezpečit před vodou. Bylo to náročné. Voda měla takovou sílu, že neustále tlačila na pískovou bariéru, kterou jsme stavěli. Zastavili jsme ji až betonovými kvádry.

Co říkáte na ocenění, které jste si v pondělí slavnostně převzal?

Byl jsem překvapený. Každopádně je to pro mě čest. Je to uznání pro celou Technisches Hilfswerk, zřejmě asi proto, že jsme odvedli dobrou práci a za to jsem rád.

Povodně 1997Rozsáhlé ničivé povodně v létě roku 1997, které postihly zejména severovýchodní, střední a jižní Moravu, si vyžádaly 50 obětí na životech a škody dosahující 50 miliard korun.

Na odstraňování následků se podílela padesátičlenná skupina vojáků z Přáslavic či členové Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) z Valašského Meziříčí. V srpnu se k nim připojila také skupina pětatřiceti členů německé Technisches Hilfswerk (THW), kteří byli a stále jsou na odstraňování živelních katastrof specializovaní.

S sebou přivezli dvacet vozů a speciální vybavení. Součástí skupiny byli potápěči, ženisté či pyrotechnici. Na Valašsku zůstali sedm týdnů, kdy pracovali dvanáct až čtrnáct hodin denně, šest dní v týdnu, to vše zdarma a dobrovolně během své dovolené nebo v neplaceném volnu.

Mezi nejvýznamnější akce patřilo vyzdvižení a demontáž 110 tun vážícího strženého mostu u Jarcové nebo vyzdvižení desítek vzrostlých stromů, které se sesunuly do přehrady Bystřičky.

Autor: Eva Lukášová

22.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Povodeň v červenci 1997 v Kostelanech nad Moravou.
67

Jídlo dováželi na loďkách či člunech

Strážníci museli zasahovat u muže, který se veřejně ukájel poblíž jedné ze zlínských cyklostezek.

Mastruboval u cyklostezky. Nepřestal ani na výzvu strážníků

Silné bouřky dorazí po poledni do Čech, později na Moravu

Silné bouřky, které mohou doprovázet přívalové srážky, dnes zasáhnou celou republiku. Po poledni dorazí do Čech a na Českomoravskou vrchovinu, později odpoledne a večer se přesunou na Moravu a do Slezska. Výstraha na intenzivní bouřky platí pro Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj až do pátečního rána, pro ostatní regiony do dnešní půlnoci.

Auto z potoka vytahovali hasiči

Vytáhnout auto, které sjelo do koryta potoka, vyjížděli hasiči z Valašských Klobouk v úterý dopoledne do Francovy Lhoty. 

AUTOMIX.CZ

10 dostupných aut, ve kterých budete vypadat bohatší, než ve skutečnosti jste

Ruku na srdce, každý z nás chce tu a tam vypadat před ostatními dobře – a dobře v tomto případě znamená „zámožně“. Samozřejmě jen málokterý movitý majetek poukazuje na stav konta tak, jako luxusní auto.

AKTUALIZOVÁNO

Novým generálním sponzorem zlínského hokeje je Aukro

A je to venku! Novým generálním sponzorem zlínského hokeje se stalo Aukro.cz. Do své padesáté jubilejní sezony v nejvyšší soutěži za sebou tak žlutomodří vstoupí pod názvem Aukro Berani Zlín.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení