VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Akcie Vsetínské hokejové jsou bezcenné

VSETÍN - Podle brankáře Romana Čechmánka je třeba se dívat dopředu a co nejdříve na Lapač vrátit mužský hokej.

19.10.2007
SDÍLEJ:

Vsetínští se obrátí na soudFoto: DENÍK/Michal Mikulenka

Vsetín už více než měsíc prožívá krutou realitu. Hokejová extraliga, sportovní chlouba města i celého širokého okolí, se tady prostě už nehraje. Na stadionu Na Lapači není navíc ani první nebo druhá liga. V termínech mužských soutěží zimák zeje prázdnotou.

Klub Vsetínská hokejová a.s. přišel prakticky o všechno. Ohráče, kteří se začátkem září zcela logicky rozutekli jinam, i o extraligovou licenci v hodnotě 25 milionů korun. Vsetín ztratil nejvyšší soutěž a zatím se vůbec neví, co bude dále.

Asi nejvíce škodní jsou na celém případu, který hýbal českým hokejem celé léto, akcionáři Vsetínské hokejové a.s. Deník zjišťoval, jak se jednotliví majitelé akcií ke stávající neutěšené situaci staví, co si vůbec o vyloučení Vsetína z extraligy myslí a co vlastně očekávají od dnů příštích.

Výrazně většinovým vlastníkem hokejového klubu je město Vsetín, které má 81 procent balíku. Od začátku celé kauzy bojovalo a stále bojuje všemi možnými způsoby o zjednání nápravy. V posledních měsících a týdnech se domáhá radnice svých práv soudní cestou.

Rozhodne soud

„Rozhodně s vyloučením nesouhlasíme a jako majoritní vlastník nadále budeme bojovat všemi možnými způsoby. O tom, zda byly nebo nebyly porušeny zákony, rozhodne soud,“ nechal se slyšet místostarosta města Lubomír Gajdušek, jenž je také členem představenstva hokejového klubu. Právě u soudu se chce majoritní vlastník domáhat spravedlnosti.

„Jsme přesvědčení, že máme pravdu a byli jsme vyloučení neprávem. U příslušného soudu je podáno odvolání proti zamítnutí návrhu na předběžné opatření, které by pozastavilo rozběhnutou extraligu. Dále je podána ze strany města také žaloba proti rozhodnutí APKo vyloučení klubu z extraligy, potažmo následné potvrzení vyloučení arbitrážní komisí,“ přiblížila mluvčí města Eva Stejskalová konkrétní právní kroky radnice.

Říha bere situaci realisticky

Stejně rozmrzelí ze stávající situace jsou také další akcionáři klubu, kteří už ale nemohou udělat v této fázi případu tolik jako právě radnice. „Podle mého názoru jako akcionáři moc dělat nemůžeme. Nejsem právník a přesně do těchto záležitostí nevidím. Zatím ale nejvíce aktivity vyvíjí většinový vlastník, tedy město Vsetín, což je v pořádku. Má výrazně majoritní balík akcií a má plné právo rozhodovat, jak se bude postupovat,“ myslí si například šéf vsetínské firmyAirCompa akcionář klubu Petr Říha. Podnikatel se na celý případ vyloučení klubu z extraligy dívá velmi realisticky.

„Vsetínská hokejová byla a je akciová společnost, která se řídí určitými pravidly. Díky tomu, že se situace vyvinula tak, jak se vyvinula, došlo k tomu, že akcie ztratily na své hodnotě. Já se na to dívám tak, že páni, kteří za tím vším stojí, si vůbec neuvědomili důsledky toho, co provádí. Celá kauza by potřebovala pořádný širší rozbor. Pak by se možná přišlo na celou řadu obligátních - kdyby se něco udělalo jinak - a podobně,“ je přesvědčen Petr Říha.
Dlouhodobý významný partner vsetínského hokeje a držitel dvanácti procent akcií klubu by se mohl cítit kvůli poklesu hodnoty akcií klubu z Lapače pořádně ukřivděn a ošizen. Není tomu ale tak.

„Jestli jsem smutný a zklamaný nebo ne, to není na pořadu dne. Stejně to nic nevyřeší. Dívám se na to reálně. Situace je taková, jaká je. V podnikání se i takové věci občas stávají. Člověk to musí brát jako realitu, život jde i tak dál. Musím se s tím nějak srovnat,“ přemítá Říha. A ví, o čem mluví. „Velmi těžko bych totiž já nebo kdokoli jiný dokazoval, jestli za vyloučení může APK nebo hokejový svaz. To si ani nedovedu představit a hlavně nemám v ruce potřebné důkazy,“ uvědomuje si podnikatel.

Čechmánek je zklamaný

Zklamaný průběhem kauzy Vsetín i jejího vyústění je i další akcionář, hokejový brankář Roman Čechmánek. I on je ale s realitou vyrovnaný a smířený. „Hokej v mém případě akcií ve vsetínském klubu nebyl a není o obchodu nebo nějakém zbohatnutí,“ tvrdí Čechmánek, jenž momentálně hájí barvy extraligového Třince. „Jako akcionář to neberu jako tragédii. Spíše to beru z té sportovní stránky. Byl jsem ve Vsetíně velmi dlouho a mám na ta léta krásné vzpomínky. Když pomyslím na to, co je teď s mužským hokejem a co s ním bude v budoucnu, tak to je horší,“ zamýšlí se 36letý gólman, jenž příliš nevěří cestě soudních tahanic.

„Soudy se už nic nevyřeší. Dnes je potřeba se podívat především na to, co je nutné udělat, aby se hokej do Vsetína vrátil. Byl součástí města i širokého okolí. Nikdo teď neví, co bude a jakým způsobem se vše bude ubírat. Stále ale věřím, že se v budoucnosti mužský hokej do Vsetína vrátí,“ pokračuje Čechmánek, jenž má jasnou představu, jakou podobu by mohl mužský hokej v budoucnu mít.

„Jsem názoru, že by Vsetínu nejvíce pasovala první liga. Dokonce jsem to tvrdil už před několika lety. Tehdy už byly náznaky finančních problémů, ale ještě na to nikdo neslyšel a hlavně se chtěla udržet extraliga,“ vzpomíná zkušený brankář. „Z případné první ligy by profitovali především vsetínští mládežníci, kteří jsou na špičkové republikové úrovni. Už dnes totiž někteří junioři odcházejí jinam, protože ve Vsetíně není mužský hokej,“ uvědomuje si Čechmánek a stejně dobře ví, že případný návrat valašského klubu do velkého hokeje bude záležet z velké části na financích.

Všechno záleží na financích

„Všechno bude záležet z velké části na penězích. Pak bude možnost začít jakoby odznova v některé z nižších soutěží. Poslední roky peníze prostě chyběly. Situace byla tíživá a nahnutá každým rokem více a více a dopadlo to takhle. Pokud nejsou peníze, nedá se prostě hokej na takové úrovni dělat,“ zdůraznil Roman Čechmánek.

Vůbec první krok vsetínského klubu v nové éře po vyloučení z extraligy podle všeho bude učiněn v horizontu dvou týdnů. „Třetího listopadu má proběhnout valná hromada společnosti, kde se bude probírat úplně všechno ohledně budoucnosti hokeje ve Vsetíně,“ prozradil Petr Říha. „Nechci ale zatím vůbec nic předjímat. Bude se řešit úplně všechno a taky může dojít k tomu, že se vše otočí o sto osmdesát stupňů. Teď je vše předčasné,“ dodal Říha.


Akcionáři
Vsetínské
hokejové a. s.

Město Vsetín 81%
Air Comp 12%
Roman Čechmánek 4%
Firma KVS, spol. s. r. o. 2%
Hokejový klub Vsetín 1%


„Jsme přesvědčeni, že máme pravdu a byli jsme vyloučení neprávem.“
Eva Stejskalová, mluvčí města Vsetín

 

19.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Farmy s chovem prasat v Sazovicích a Mysločovicích. Zde, kvůli výskytu afrického moru prasat ve Zlíně, přijali přísná bezpečnostní a hygienická opatření.
AKTUALIZOVÁNO
17

V Česku se objevil africký mor prasat. Nákazu objevili ve Zlíně

Jiří Fröhlich
DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

10 věcí, které byste vědět, než vyrazíte na pouť na Velehrad

Velehrad se připravuje na nápor tisíců lidí. Oslavy Dne slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje nabídnou i letos návštěvníkům dva dny nabité doprovodnými akcemi. Lidé se mohou těšit na koncerty, soutěže či vystoupení, největší účast se však očekává na tradiční bohoslužbě. „Jsou to asi největší oslavy při příležitosti státního svátku v Česku," připomněl tajemník akce Josef Kořenek. Všechny aktivity mohou lidé navštívit zdarma.

Fotbalisty Valašského Meziříčí povede v MSFL Jaroslav Vodička

S novým trenérem a hromadou nových fotbalistů vplují do premiérové sezony v MSFL fotbalisté Valašského Meziříčí.

Zachraňují unikátní stodolu. Nevědí ale, kam s ní

Pracovníci Metodického centra Valašského muzea v přírodě se letos pustili do opravy nejstarší roubené stavby v České republice stodoly ze Skaličky u Hranic na Moravě. Kam se opravená památka, kterou odborníci datují do 16. století, umístí, zatím ale nikdo neví. Do rožnovského skanzenu se kvůli svému původu z oblasti Hané příliš nehodí.

Radnice s lidmi probere vodovod

Rožnovská radnice se sejde s obyvateli místní části Horní Paseky. Na setkání, které se uskuteční v úterý 27. června v restauraci Janoštík, budou hlavním tématem aktuální informace k plánovanému budování vodovodu v této oblasti a také postup připojování jednotlivých bytových jednotek na nově vybudovanou kanalizaci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies